Radovan Menšík - Vedlejší pokojePróza mladého autora je mozaikou situací, v nichž se v jednu chvíli ocitnou obyvatelé několika pokojů venkovského penzionu. Díky přitažlivé vypravěčské linii se záhy dozvíme, že to, co vypadalo jako simultánní mikropříběhy cizích lidí, je ve skutečnosti setkáním týchž postav v různých fázích života. Magický příběh ze současnosti jako pokus o „filozofický román“.

Ukázka z textu

Ještě pár metrů šli podél vody a poté začali stoupat po vlhkých schodech k východu. Vraceli se zpět mezi živé, do světa číslic a lží, a oba milenci měli za to, že skřeti, které malovala jejich představivost na protější nasvícené stěny jeskyně, jsou opravdovější než mnohé výrazy ve tvářích, jež vídávají na denním světle. Tam, kde je vše dobře vidět, si člověk potřebuje nasadit masku, jen ve tmě se může uvolnit a být sám sebou, aniž by se tím zdiskreditoval. O to víc je potěšila průvodcova nabídka projít si sousední menší jeskyni v absolutní tmě.
Oba se s nadšením přihlásili. Ponořit se znovu do hladké tmy, zapomenout a být zapomenut, přisát se ke studené skále a zkamenět, uniknout času.
Krok za krokem prostupovali tmou tak hustou, až se jim zdálo, že kdyby rozevřeli ústa dokořán, museli by ji polykat. Jejich oči bezradně těkaly ze strany na stranu ve snaze najít alespoň nepatrný kousek světla, ale jejich naděje byla opakovaně zklamávána. Staly se zcela zbytečným orgánem, hluchým a němým.
Ludwigovy ruce nesměle bloudily tmou a ohmatávaly prostor před ním. Plazily se po vlhké, chladné stěně jeskyně, hledaly ostré výstupky a nízké klenby, naváděly jej a on naváděl ji.
Nela mu visela na ramenou, prsty zabodnuté do jeho masa. Slepě jej následovala do nitra země, klopýtala přes nastražené kameny, narážejíc mu čelem do zad. Lákal ji do míst, o kterých neměl ani jeden z nich tušení, co skrývají, a přesto věřila, že ji dovede v pořádku zpět na denní světlo, že najde východ z této noci.

 

Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
otava_foot.png